גן לאומי לרווחת תושבי ירושלים

היום פורסם שהועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים אישרה את תכנית הגן הלאומי בולאג'ה.
כפי שכבר כתבנו כאן בעבר, משמעות ההחלטה היא ש-1,000 דונם השייכים לתושבי ולאג'ה ועוד כ-200 דונם בבעלות של תושבי בית ג'אלה יהפכו להיות אתר טיולים ונופש לתושבי ישראל. אם לא די בכך הרי שגדר ההפרדה שבנייתה בולאג'ה כמעט הושלמה תנתק את תושבי הכפר מאדמותיהם.

היינו בדיון של הועדה המחוזית ב-20 ליוני. שמענו את נציגי הכפר מסבירים לועדה שהם מתנגדים באופן נחרץ לנטילת האדמות מהם. נציג שלנו גם דיבר והסביר שבתור תושב ירושלים שהגן הלאומי נועד לכאורה לשרת אותו הוא קורא לועדה להימנע מהעוול המוסרי שהיא עומדת לעשות. שמענו גם את נציג עיר עמים אומר שאם מטרת התכנית היא באמת לשמר את את החקלאות ההיסטורית שבאזור הרי שחובה לצמצם את הגעתם של מטיילים ולא להפוך את האזור לאטרקציה תיירותית.

ראינו את חברי הועדה נעים באי נוחות במושביהם. ואכן הדברים שנאמרו בדיון גרמו להם להורות שחשוב שלחקלאים יתאפשר להמשיך ולעבד את אדמותיהם ולרעות את עדריהם בשטח. אבל לא היה להם את האומץ להרחיק לכת ולהודיע על פסילת התכנית. בפיצול שקיים בין הרשויות השלטוניות הקיימות אין משקל של ממש להחלטה לאפשר לחקלאים לעבד את אדמותיהם: החלטתה זו מכוונת אל רשות הטבע והגנים שתנהל את הגן הלאומי. אבל מאחר שגדר ההפרדה שתמנע את גישת החקלאים נמצאת באחריות מערכת הביטחון הרי שהחלטת הועדה לא תועיל: רשות הטבע והגנים תוכל להגיד שהיא מאוד רוצה שהחקלאים ימשיכו להגיע לאדמות אבל הצבא מונע זאת. הצבא מצידו ידבר על סיכונים ביטחוניים שכמובן קודמים לזכותם של פלסטינים לנוע בחופשיות באדמתם.

לחברי הועדה לא היה את האומץ לקרוא תיגר על המשחק הזה שבו כולם ממלאים לכאורה את תפקידם על הצד הטוב ביותר והתוצאה היא גזל. הועדה, היא בעצם חלק מהמשחק.

מעבר לעוול כלפי אנשי ולאג'ה יש כאן גם מהלך פוליטי עם השלכות מדיניות. ולאג'ה נמצאת על הגבול הדרום-מערבי של ירושלים וחוצצת בינה לבין גוש עציון. המהלך המשולב של ניתוק הכפר מאדמותיו על ידי גדר ההפרדה ומשיכת המוני תיירים ישראלים לאזור באמצעות הגן הלאומי תיצור חיבור בין ירושלים לגוש עציון ותהפוך את ולאג'ה למובלעת פלסטינית המוקפת שטחים ישראלים. כך, בכסות של שמירה על הסביבה ופיתוח של תיירות ירוקה יוצרת המדינה עובדות בשטח כדי להפוך את סיפוח גוש עציון לירושלים לעובדה בלתי הפיכה.

אחרי הדיון בוועדה המחוזית שוחחתי עם נציג רט"ג שכמובן רצה שהגן הלאומי יאושר. הוא טען שהוא נגד גדר ההפרדה. הזכרתי לו שהוא חיבר מסמך שתמך בעמדת הצבא לבנות את הגדר מסביב לכפר וכך לנתק את התושבים מאדמותיהם. "אבל אם הגדר היתה עוברת על הקו הירוק ומשאירה את האדמות הללו בצד הפלסטיני", אמר לי, "הפלסטינים היו מהר מאוד בונים שם והורסים את הטראסות".

"באמת?!" שאלתי אותו, "הרי הפלסטינים הם אלו שיצרו וטיפחו את הטראסות הללו דורות על גבי דורות. מהצד השני של הקו הירוק, בתוך שטח ישראל,  היו טראסות לא פחות יפות ומרשימות. גם אותן יצרו אנשי ולאג'ה. אבל אחרי שהם גורשו במלחמת 48' והטראסות נשארו בידי ישראל, הן הלכו ונהרסו. ישראל לא ידעה ולא רצתה לשמר אותן. אז עכשיו אתה מעז לטעון שישראל היא זו שתגן על הטראסות ולא האנשים שמזה דורות עמלים בהן?".

2 תגובות ל-“גן לאומי לרווחת תושבי ירושלים

  1. פינגבק: הזמנה לימי מסיק בולאג'ה ועוד כמה עדכונים | ידידי אל-ולאג'ה

  2. פינגבק: תירמו כדי לאפשר את החריש באדמות המאוימות של ולאג'ה | ידידי אל-ולאג'ה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s