שוב הריסות בתים באל-ולאג'ה

ברגעים אלו מבצעת ישראל הריסות בתים בכפר, בחלק שסופח לירושלים. ישראל מעולם לא סיפקה בדל של שירות לכפר ואפילו לא העניקה מעמד תושבות למאות האנשים שחיים בשטח שסיפחה. אבל הריסות בתים שנבנים ללא היתר רק בגלל שישראל מנעה את אישורה של תכנית מתאר לכפר, את זה ישראל מתעקשת לעשות.

ההריסות הבוקר כואבות במיוחד. בשבוע שעבר ישראל חידשה את העבודות לבניית גדר ההפרדה מסביב לכפר. הגדר תנתק את הכפר מישראל, גרמה נזקים אדירים למטעים שמהם מתפרנסים אנשי הכפר וגוזלת מהם 1,000 דונם שיישארו מהצד הישראלי של הגדר ויהפכו לגן לאומי בו יטיילו ויבלו ישראלים. ישראל מקימה חיץ בינה לבין הכפר ובכל זאת מתעקשת "לשמר את הקשר" בדמות המעשה האכזרי של הריסת בתים. עשרות משפחות בכפר חיות בבתים שמרחפת עליהם סכנה של הריסה.

ההריסות מתבצעות כעת. מדובר בלפחות 3 בתים. לפחות שלוש משפחות שיאבדו את ביתן. עדיין מוקדם מדי והפרטים יתבהרו בהמשך היום.

אולם המהות ברורה כבר עכשיו:

ברורה הרשעות של מדיניות ההריסות. בולאג'ה, במזרח ירושלים וברחבי שטחי C. בשנתיים האחרונות ישראל הורסת בתים בקצב שלא נראה כמותו בעבר. שנתיים שבהן אלפי אנשים איבדו את בתיהם בהריסות שכל מטרתן גירוש של אוכלוסיה אל המובלעות של שטחי A ו-B.

ברורים היאוש אבל גם האדישות של אנשי הכפר שכבר אין להם כוח להתמודד עם האלימות שמופעלת נגדם וגם אין להם תקוה לשינוי חיובי באופק כלשהו. בניית הגדר, ההריסות, גזל האדמות – כל אלו מתקבלים בהכנעה, ללא ניסיון של התנגדות וללא התארגנות קהילתית שתקהה במשהו את המכות הניחתות.

וברורה גם אטימות הלב שלנו הישראלים. אטימות שהדבר היחיד שמתחרה בה זו הזחיחות של "העם המוסרי ביותר בדמוקרטיה היחידה …". אנחנו לא רוצים לדעת, בקושי מושכים כתף ואם בכל זאת יאלצו אותנו להתייחס לפשעים הללו, רבים מאיתנו ימצאו איך להאשים את הקרבנות. את ולאג'ה רואים היטב מגילה, מלחה, עיר גנים, גבעת משואה, קטמונים, עמינדב, עיר גנים וטלביה. עשרות אלפי ירושלמים יצאו הבוקר מהבית, יביטו לכיוון שבו נמצאים ולאג'ה והבתים שנהרסים עכשיו, ולא יראו דבר.

ככה זה נראה הבוקר בולאג'ה.

 

 

בעבר ישראל לא נהגה להרוס בתים בשכונות הירושלמיות שנותקו מהעיר בידי גדר ההפרדה. רשויות המדינה נעלמו מאזורים אלו לחלוטין, אינן מספקות להן שירותים ו"הגזר" היחיד במצב הקשה שנוצר כתוצאה מכך הוא שגם אין הריסות בתים.

אלא שמדיניות זו השתנתה לפני שנה. תחילה בולאג'ה, שם בין אפריל לאוקטובר 2016 חולקו צווי הריסה לכ-30 יחידות דירות ולאחר מכן באזורים נוספים כמו קלנדיה והחלק הירושלמי של חיזמה שכמו בולאג'ה סופחו לירושלים ב-1967 אך גדר ההפרדה מנתקת מהעיר.

מודעות פרסומת

2 תגובות ל-“שוב הריסות בתים באל-ולאג'ה

 1. אני אולי יפתיע את הקוראים של האתר הזה.
  אבל אני חושב שההריסה בוואלג'ה במועד ובדרך שבוצעה, הייתה טעות!
  באישור תקציב העירייה לשנת 2017, בכל פעם שעלה לאישור סעיף תקציבי כלשהו שקשור לתשתיות שונות, דרשתי ולצערי הייתי בדעת יחיד, שהעירייה תתקצב תכנון ותקצוב תשתיות בשכונת וואלגה..
  להפתעתי , התברר במהלך הישיבה של אישור התקציב, שאף חבר מועצה וכמובן לא ראש העיר, ביקרו בוואלגה בכל תקופת כהונתם במועצת העיר.
  אני, אישית, בקרתי באזור מספר פעמים.

 2. אריה קינג! זה שקרא לפלסטינים לעזוב את ירושלים. האיש שערב רציחתו של מוחמד אבו ח'דיר קרא ליהודים לקום ולעשות מעשה פנחס.
  הסר ידיך מולאג'ה וממזרח ירושלים בכלל!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s