לרגל חניכת הגן הלאומי: פקחים התנכלו לחקלאי ולאג'ה והגישה לפלסטינים עלולה להיחסם כבר בשבוע הבא

חניכת גן לאומי נחל רפאים על אדמות ולאג'ה .
עין ח'ניה, 31 בינואר 2018

לפני שבועיים החלו פקחי רט"ג להתנכל לחקלאים באדמות ולאג'ה המאויימות בידי גדר ההפרדה והגן הלאומי. שבוע לאחר מכן חנכו ניר ברקת וזאב אלקין את הגן הלאומי. כמה ימים אחר כך ניסו הרשויות הישראליות להעביר ללא אישור את המחסום באזור ולאג'ה למיקום חדש שימנע גישה של כלי רכב פלסטינים אל האדמות עליהן השתלט הגן הלאומי. הניסיון הזה נבלם זמנית אולם בשבוע הבא תתכנס הועדה למתקנים ביטחוניים כדי לאשר את המהלך.

בשבוע שעבר נחנך הגן הלאומי שהוכרז על אדמות ולאג'ה – גן לאומי נחל רפאים. לטקס שהתקיים מסביב למעין עין ח'ניה הגיעו עשרות אנשים ובראשם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת והשר זאב אלקין. אלקין מעורב בפרויקט הן כשר לענייני ירושלים שמימן חלק ניכר מהעבודות לשינוי פניו של עין חניה, והן כשר להגנת הסביבה שרשות הטבע והגנים קשורה אליו.

זאב אלקין וניר ברקת בוחנים את אחת מבריכות עין ח'ניה.

עשרה ימים לפני כן החלו פקחי רט"ג לפעול נגד החקלאים המעטים מולאג'ה שעדיין פוקדים דרך קבע את אדמותיהם למרות גדר ההפרדה שלאורך שניים וחצי קילומטר מנתקת את הכפר מ"הגן הלאומי". הצווים שהפקחים הוציאו הורו על הסרת דחלילים וארבע קירות אבן קטנים שהוקמו לצורך מחסה מהגשם. החקלאים גם קיבלו זימון לחקירה במשטרה בשל "עבודות אסורות בגן לאומי".

הדחליל שפוגע בגן הלאומי

זימון לחקירת משטרה בגין פגיעה בגן לאומי

סמיכות הזמנים בין חניכת הגן הלאומי להתנכלות לחקלאים אינה מקרית כמובן. המאמצים של המדינה למשוך ישראלים לשטח ומאמציה לסלק ממנו את הפלסטינים שחיים ופעילים בו הם שני צדדים של אותו מטבע.

נזכיר שוב שהאמתלה להפיכת האדמות החקלאיות לגן לאומי היא הטראסות היפהפיות, מטעי הזיתים והחקלאות המסורתית שמתקיימת בשטח. כל אלו הם פרי עמלם של דורות של חקלאי ולאג'ה. רשות הטבע והגנים (רט"ג) הודתה שאין לה אפשרות לשמר את הטראסות שמשתרעות על פני שטח נרחב של 1,200 דונם בגן הלאומי. במקום שחלק מהיעוד של הגן הלאומי יהיה לסייע לשמר את החקלאות המסורתית רשות הטבע והגנים פועלת נגד החקלאים.

הזזת המחסום וחסימת הגישה לפלסטינים

כפי שמוסבר בקישור שבראש הפסקה הקודמת, גדר ההפרדה באדמות ולאג'ה נבנתה בתוואי שמנתק את הכפר משטחים חקלאיים נרחבים. במקביל לבניית הגדר הוכרזו שטחים אלו כגן לאומי להנאתם של תושבי ירושלים וישראלים בכלל. כיום הגן הלאומי ומעיין עין ח'ניה מצויים מצידו הפלסטיני של המחסום בין ירושלים לגדה. לכן כלי רכב פלסטינים עדיין יכולים להגיע לשטח. השר אלקין פרסם בדף הפייסבוק שלו שבקרוב המחסום יוזז כדי לשנות מצב זה. מדובר לא רק בתושבי ולאג'ה ובעלי השטח אלא גם פלסטינים מאזור בית לחם שעבורם המעיין משמש כאתר בילוי בטבע. עם הזזת המחסום תימנע הגישה לכלי רכב פלסטינים (תושבי הכפר יכולים כיום להגיע רגלית לקצה הגן הלאומי בשל פרצה שנותרה בגדר ההפרדה)

ואכן, לפני שלושה ימים התכוונו הרשות לפיתוח ירושלים ומשרד הביטחון להתחיל בעבודות לבניית המחסום במיקומו החדש. זאת למרות שטרם ניתן היתר בניה להקמת המחסום. נגד היתר הבניה הוגשו התנגדויות הן של תושבי ולאג'ה והן של תושבי ההתנחלות הסמוכה הר גילה. על פי חוק, קודם למתן ההיתר יש לשמוע את ההתנגדויות. למרות זאת הרשויות ניסו לעשות מחטף ולהתחיל בניגוד לחוק להעביר את המחסום גם ללא היתר בניה. כוונתם דלפה וכך הושמה לעיל. בעקבות זאת נקבע ליום שני הקרוב דיון בהתנגדויות להיתר.

נוסף על הפגיעה הישירה באנשי ולאג'ה, המיקום המיועד של המחסום מנוגד להגיון התחבורתי (באמצע ירידה תלולה ולא רחוק מסיבוב מסוכן בכביש) ובנייתו תגרום פגיעה נוספת לאתר שבשל רגישותו הנופית הוכרז כגן לאומי. אלא שמאחר שהשיקול המכריע עבור הרשויות הוא הפיכת השטח לאתר פעילות ישראלי ודחיקת רגלי הפלסטינים ממנו, סביר שההתנגדויות לא יתקבלו, היתר הבניה יינתן ובניית המחסום החדש תחל בקרוב. הנה עוד דוגמא לאופן בו "שיקולי ביטחון" כוזבים משמשים אמתלה להשתלטות על קרקע.

הצל שמאחורי החזות היפה

המחסום הנוכחי יבוטל ותושבי ירושלים יוכלו להגיע אל עין חניה בלי להרגיש שחצו את הקו הירוק. חמש דקות נסיעה מהבית, האתר הזה יהיה אטרקציה מדהימה: שתי בריכות עתיקות לאגירת מים, מעיין זורם שנביעתו היא אחת החזקות בהרי ירושלים, מבנים עתיקים וטראסות מטופחות: 14 מליון ₪ השקיעה המדינה עד כה באתר ועוד היד נטויה. השילוט של רשות הטבע והגנים יספר לנו על ארמון מתקופת מלכי יהודה וכנסיה ביזנטית. הגן הלאומי והנוכחות שלנו בו תרגיש כמו הדבר הכי טבעי וחיובי בעולם.

אפשר לקחת מזה לקח למקומות אחרים: מטבע הדברים כל מקום וכל קבוצת כוח מציגים לנו את פניהם היפים. לפעמים הסיפורים שלהם אפילו מבוססים על מידה של אמת. אבל מה הם מסתירים מאתנו? והאם אנחנו מוכנים לחפור דרך המסיכה הנעימה כדי להגיע אל הסיפור המוסתר שיהרוס לנו את ההנאה ויאלץ אותנו להחליט: האם להיות שותפיהם של בעלי הכוח שנהנים ממה שהשיגו לעצמם בדרכים לא כשרות או לעמוד לצדם של מי שהובסו.

הנהלת ותלמידי בית הספר בויאר בירושלים לא נחשפו לדילמה הזו. הם חברו לארגון "השומר החדש" בפרויקט עבודות מסביב לעין חניה. השומר החדש הוא ארגון שמפעיל צעירים יהודים במאבקים שונים – לפעמים אגרסיבים יותר ולפעמים תמימים למראה – נגד פלסטינים משני צייד הקו הירוק. בית ספר בויאר – אולי מחוסר מודעות – שולח את תלמידיו לקחת חלק בגזילת אדמות ולאג'ה והלבנת "השומר החדש".

לא טעות. מדיניות.

המיקום החדש של המחסום נושק לאדמות של חברנו יאסר חליפה ואנו חוששים מההשלכות של הקמת מחסום מאויש בחיילים חמושים בסמיכות כזו אליו. יאסר הוא גם אחד החקלאים שלהם הוציא פקח רשות הטבע והגנים צו בגין עבודות אסורות בשטח גן לאומי. יחד עם איש רט"ג הגיע גם פקח של עיריית ירושלים שאף הוא רשם ליאסר צו (דרך אגב, במקרה של המחסום רשות הטבע והגנים אינה מוטרדת מהפגיעה בגן הלאומי ודווקא תומכת בהקמת מחסום חדש שאין בו צורך אמתי).

יאסר הסביר לפקחים שהם טועים. שמדובר באדמות שנמצאות מחוץ לשטח ירושלים ומחוץ לשטחו של הגן הלאומי. אולם שניהם התעלמו ורשמו את הצווים שכוללים כאמור זימון לחקירה במשטרה. מבדיקה שלנו עלה שיאסר אכן צודק  והצווים הוצאו תוך חריגה של הפקחים מסמכותם. הסיפור פורסם בעיתון הארץ וזכה להדים. בעקבות כך נאלצו ברשות הטבע והגנים שהם פעלו ללא סמכות. אבל במקום לבטל את הצו, הפקח של רשות הטבע והגנים הודיע ליאסר שהטיפול יועבר לפקח של המנהל האזרחי.

ובכל זאת מתרחשים גם דברים אחרים

זו התנהלותן של הרשויות הישראליות. לעומתן אנחנו ממשיכים לעמוד לצידו של יאסר ושכניו לכפר. ביום שבת האחרון קיימנו איתו סדנה נוספת באדמות שלו שכעת מרחפים מעליהן צווים ומחסום. היה יום מקסים של הרבה לימוד ופרצי צחוק וחברות. חלק מהמשתתפים בסדנאות חוזרים אל יאסר שוב ושוב. חלקם ראו בסדנה לפני 4 ימים את הטראסה שעזרו לשקם לפני חודש. אחרים ראו את גינת הירק השופעת שהכינו בתחילת החורף. בין המשתתפים יש כאלו שמפתחים את הקשר עם יאסר לעוד ועוד מקומות. הקשרים הללו הם תמיכה חשובה שעוזרת ליאסר, לנצרי, לעומאר, לאבו נידאל ואחרים להמשיך ולטפח את המורשת של ולאג'ה. את המחסום הפיזי לא נצליח לעצור כנראה. אבל את המחסום הפסיכולוגי אנחנו מקעקעים. מה שאנחנו ואנשי ולאג'ה מצליחים לבנות יחד הוא יקר ערך. זה הזמן להצטרף אלינו.

 

10 תגובות ל-“לרגל חניכת הגן הלאומי: פקחים התנכלו לחקלאי ולאג'ה והגישה לפלסטינים עלולה להיחסם כבר בשבוע הבא

  1. פינגבק: הזמנה לפעילות – עומדים עם אנשי ולאג'ה באדמותיהם | ידידי אל-ולאג'ה

  2. פינגבק: יותר מתאונה – חייו ומותו של מוחמד ברגות' | ידידי אל-ולאג'ה

  3. פינגבק: חודשו העבודות להזזת מחסום ולאג'ה – עיריית ירושלים ממשיכה לעשות מה שבא לה | ידידי אל-ולאג'ה

  4. פינגבק: העברת המחסום חוקית אבל העבודות להעברתו אינן חוקיות | ידידי אל-ולאג'ה

  5. פינגבק: עדכונים על מחסום ולאג'ה ועל רכס לבן, תכנית הבניה הגדולה באדמות שאבדו לכפר ב-1948 | ידידי אל-ולאג'ה

  6. פינגבק: ישראל ממשיכה להכות בולאג'ה – נעילת השער של משפחת חג'ג'לה וצו הריסה למשפחת ברגות' | ידידי אל-ולאג'ה

  7. פינגבק: עקירת עצי זית והשחתת רכוש – התנכלות נוספת לחקלאי ולאג'ה באדמות המאוימות של הכפר | ידידי אל-ולאג'ה

  8. פינגבק: עומדים עם חקלאי ולאג'ה באדמות המאוימות – הזמנה ליום עבודה | ידידי אל-ולאג'ה

  9. פינגבק: לקראת הפתיחה של עין חניה – הריסה רחבת היקף של עיריית ירושלים באזור המעיין | ידידי אל-ולאג'ה

  10. פינגבק: תירמו כדי לאפשר את החריש באדמות המאוימות של ולאג'ה | ידידי אל-ולאג'ה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s