האיום של הריסות הבתים בולאג'ה הולך ומתגבר

בית משפחת אבו תין שנהרס בשבוע שעבר בולאג'ה

ישראל הרסה ביום שני שעבר ארבעה בתים בולאג'ה. עשרות אנשים מארבע משפחות איבדו את ביתם. ההריסה השבוע גם המחישה עד כמה גדול האיום המרחף על מרבית הבתים בחלק הצפוני של הכפר, זה שישראל סיפחה לירושלים ב-1967 וכיום היא נחושה להרוס את בתיו. נוכח האיום הזה התאספו כ-150 מתושבי הכפר מסביב לאחד הבתים בניסיון להגן עליו. ללא הועיל. מה שקרה בשבוע שעבר עלול לקרות בהמשך לרוב הבתים בחלק הירושלמי של ולאג'ה.

מאז אפריל 2016 הרסו הרשויות הישראליות 15 בתים בולאג'ה. בנוסף ישנם למעלה מ-50 בתים אשר מאוימים בצווי הריסה. האיום הוא ממשי ביותר והדבר היחיד אשר מעכב את ביצוע ההריסות הוא עתירות לבתי המשפט. אולם כפי שלמדו על בשרן 15 משפחות שונות בשנתיים האחרונות, ההליכים המשפטים אינם מסתיימים בהצלחה. וברגע שהם מסתיימים המדינה ממהרת להוציא לפועל את ההריסה – לפעמים תוך 24 שעות – כפי שהתרחש בשבוע שעבר. מרבית צווי ההריסה חולקו בשנתיים האחרונות. ביחד מדובר על למעלה מ-60% מהבתים בחלק של ולאג'ה אשר סופח לירושלים. אולם לא מדובר בסוף פסוק: אחת לחודש-חודשיים מגיעים פקחים לכפר ומחלקים צווי הריסה לעוד בתים.

אם התנהלות זו תימשך כמעט כל בתי החלק המסופח של הכפר עלולים להיהרס. החלק המסופח של הכפר עלול להפוך לחאן אל-אחמר הבא.

ככה זה נראה לפני שבוע.

אבל למה הם בונים בלי היתר?

העילה לצווי ההריסה היא שהבתים נבנו ללא היתר בניה. אלא שעיריית ירושלים והמדינה מעולם לא הכינו תכנית מתאר לחלק המסופח של הכפר ולכן אי אפשר לקבל שם היתרי בניה. לפני למעלה מעשר שנים – אחרי שכ-40 בתים נהרסו בכפר – יזמו התושבים הכנה של תכנית מתאר והגישו אותה לעירייה. אלא שרשויות התכנון סירבו לאשר אותה.

בעצם מדינת ישראל אומרת לאנשי ולאג'ה שעליהם לבחור: אפשרות אחת היא שיצייתו לחוק (חוק שכופה השלטון שכובש אותם). המשמעות היא שלא יבנו בתים בכפר ובעצם יגרשו את עצמם מהמקום בו נולדו. האפשרות השנייה היא  שיבנו לעצמם בית כדי שיוכלו להישאר על אדמתם ובקרב הקהילה שלהם. המשמעות היא שהם מפרי חוק ובמוקדם או במאוחר ביתם ייהרס.

בעוד שבולאג'ה אסור לבנות, המדינה דווקא כן מקדמת בניה מכל עבריו. בניה לישראלים.
במערב, מעבר לואדי, על אדמות שהופקעו מתושבי ולאג'ה אחרי 1967, מתקדמת במרץ בניה של כ-700 יחידות דיור בפרויקט "גילה מערב".
1,200 דירות נוספות אושרו לבניה בפרויקט "גילה דרום-מערב".
בצמוד לחלק הדרומי של הכפר, על אדמות שחלקן הופקעו ממנו, בנויה התנחלות הר גילה.
מעבר לואדי בכיוון צפון ובתוך הקו הירוק, על אדמות שאבדו לולאג'ה ב-1948 מקודמת בימים אלו תכנית "רכס לבן" לבניית 4,700 יחידות דיור.
וצמוד לכפר בכיוון מזרח מקודמת תכנית למאות יחידות דיור שיכפילו את גודלה של התנחלות הר גילה.
בסך הכל מדובר על למעלה מ 7,000 יחידות דיור חדשות (כלומר, בלי לספור אלפי דירות נוספות שכבר בנויות) לטובת אוכלוסייה ישראלית מסביב לולאג'ה. אבל הרשויות הישראליות נאבקות עד חורמה במאה או מאתיים דירות בכפר.

מסביב לולאג'ה – ברדיוס של מאות מטרים בלבד – מקודמת הבניה של אלפי דירות לישראלים. רק בכפר הפלסטיני אסור לבנות

סולידריות

בשנתיים האחרונות ההריסות בולאג'ה כמעט ולא נתקלו בהתנגדות בשטח. זה מסוכן להתנגד: אפשר להיעצר, להיפצע או חלילה להיהרג. ומי שעובדים בישראל מסתכנים בשלילת היתר העבודה שלהם כעונש. בכל זאת, ישראל לא מותירה ברירה לכפר. ביום שני הגיעו כ-150 תושבים להגן על אחד הבתים. חלקם קרובים של המשפחה שביתה עומד להיהרס, חלקם יודעים שבהמשך עלול להגיע התור של הבית שלהם.

חיילי מג"ב מול המתבצרים בבית שבאו להרוס

עשרות התבצרו בתוך הבית ואחרים עלו אל הגג. עוד עשרות נאספו מסביב לבית. רבים מהם צעירים, רבים כועסים. השמש עוד לא זרחה כשכוח מאיים של עשרות חיילי מג"ב חמושים ושני בולדורזים הגיעו מכיוון הבית שסיימו זה עתה להרוס.

במשך שעתיים עמדו תושבי הכפר בהתנגדות לא אלימה שעיכבה את ההריסה.

לרגע אחד אפילו היתה התעלות רוח קטנה.

אבל בסופו של דבר מפקד הכוח נתן את האות. רימוני הלם וגז מדמיע הושלכו והפינוי האלים החל. חלק מהצעירים הגיבו בידוי אבנים והחיילים השיבו בירי של כדורי מתכת מצופים גומי. סביבת הבית המותקף הפכה לאזור קרב. לא מעט תושבים נפצעו. ארבעה מהם נזקקו לטיפול בבית החולים: שניים נותחו בעקבות כדורי הגומי שפגעו בהם, אחד נפצע ואיבד הכרה כשחייל חבט הראשו בקת הרובה. שני ישראלים מצוות ההריסה נפצעו קל מאבנים שיודו לעברם מטווח קרוב.

המתבצרים פוזרו והבית נהרס יחד עם שלושה בתים נוספים.

וההמשך

בכפר עוד לא הספיקו להתאושש מההריסות וכבר צריכים להגן על עוד בתים. ביום חמישי האחרון בית המשפט קיים דיון בהריסה של בית נוסף. כאמור, ישנם כיום צווי הריסה כנגד 50 בתים בכפר. אם לא ימצא הכוח שיחייב את ישראל לנהוג על פי כללים בסיסיים של צדק גם בתים אלו עלולים להיהרס.

4 תגובות ל-“האיום של הריסות הבתים בולאג'ה הולך ומתגבר

  1. פינגבק: עדכונים על מחסום ולאג'ה ועל רכס לבן, תכנית הבניה הגדולה באדמות שאבדו לכפר ב-1948 | ידידי אל-ולאג'ה

  2. פינגבק: ישראל ממשיכה להכות בולאג'ה – נעילת השער של משפחת חג'ג'לה וצו הריסה למשפחת ברגות' | ידידי אל-ולאג'ה

  3. פינגבק: המדינה הרסה אתמול שני בתים בולאג'ה | ידידי אל-ולאג'ה

  4. פינגבק: לקראת הפתיחה של עין חניה – הריסה רחבת היקף של עיריית ירושלים באזור המעיין | ידידי אל-ולאג'ה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s