הרשויות חושפות את הסיבה האמתית להעברת מחסום ולאג'ה

חלק מהטראסות החקלאיות של ולאג'ה. העברת המחסום תמנע את גישת בעלי הקרקע אליהן ותהפוך אותן לאתר פיקניקים ישראלי​

כתבות שהתפרסמו בשבוע שעבר במקומונים ירושלמים חושפות את הסיבה האמתית להעברת המחסום בין ירושלים לולאג'ה. הכתבות כוללות תגובות של רשות הטבע והגנים, עיריית ירושלים והמשרד לענייני ירושלים. גורמים אלו מודים לראשונה ובניגוד לכל מה שטענו בעבר שהעברת המחסום נעשית על מנת לחסום את גישתם של תושבי ולאג'ה ופלסטינים בכלל למעין עין חניה. לצבא אין צורך בהעברת המחסום. דבר זה מבהיר שמבחינת ייעודו הרשמי – מניעת כניסתם של פלסטינים אל ירושלים – אין צורך של ממש בהעברת המחסום ממיקומו הנוכחי. לכן הצבא אינו מוכן לממן את העברת המחסום ועד שימצא הגוף שמוכן להשקיע את מיליוני השקלים הדרושים המחסום יישאר במיקומו הנוכחי. בשורה התחתונה, הצבא ועיריית ירושלים שיקרו לבית המשפט כשטענו שהעברת המחסום נדרשת לצורך מניעת כניסתם של פלסטינים אל העיר. ותושבי ולאג'ה צדקו כל העת כשאמרו שהעברת המחסום נועדה לסלק אותם מהמעיין ומאלף ומאתיים דונם של אדמות חקלאיות שישראל רוצה להפוך לאתר פיקניקים לישראלים.

מקומונים בירושלים פרסמו בשבוע שעבר כתבות על מעין עין חניה ועל הסיבה לכך שהמשטרה אוסרת על פתיחתו למבקרים: המעיין יחד עם שטחים חקלאיים של הכפר ולאג'ה, נמצאים מהצד הפלסטיני של המחסום בין ירושלים לכפר. כלומר, כיום תושבי הכפר עדיין יכולים להגיע אל אדמותיהם. המשטרה אוסרת על פתיחת המעיין למבקרים עד שהמחסום יעבור למיקום חדש שיחסום את גישתם של פלסטינים למקום. העברת המחסום מתעכבת כבר למעלה משנה וחצי והכתבות מלפני שבוע מביאות לראשונה את הסיבה לכך.

בכתבות ניתן לראשונה אישור רשמי של רשויות ישראליות למה שתושבי ולאג'ה טוענים כבר שנתיים בקשר להעברת המחסום: אם המטרה היא מניעת כניסה של פלסטינים לירושלים אז המחסום יכול להישאר במקומו הנוכחי ואין שום סיבה להעברתו. הרצון להעביר את המחסום נובע מסיבה אחת ויחידה: חסימת הגישה של פלסטינים בכלל ותושבי ולאג'ה בפרט אל אדמותיהם החקלאיות ואל מעיין עין חניה. את האדמות הללו עיריית ירושלים ורשות הטבע והגנים רוצות להפוך לגן לאומי נחל רפאים שבו ישראלים יבלו בחיק הטבע על הטראסות החקלאיות של תושבי ולאג'ה.

המצב בשטח

תצלום האוויר הזה עוזר להבין את המצב בשטח. בתיו של הכפר ולאג'ה נמצאים ממרכז התצלום וכלפי מטה (דרום).  ירושלים נמצאת בחלק העליון (צפון) והימני (מזרח). להגדלה אפשר ללחוץ על התצלום.

גדר ההפרדה נבנתה מסביב לבתי הכפר כך שהיא מפרידה בין התושבים לבין  מעיין עין חניה ואלף ומאתיים דונם של אדמותיהם החקלאיות שנמצאות סביבו (אדמות אלו הן השטח הצבוע בירוק). אולם כל עוד המחסום נשאר במקומו הנוכחי (סימן ה-X האדום בתצלום) הוא לא חוסם את גישתם של תושבי ולאג'ה אל שטחים אלו: הם נדרשים לעשות עיקוף ארוך אך עדיין יכולים להגיע אל אדמותיהם. דרך אגב, במצב זה גם ישראלים יכולים להגיע אל המעיין כפי שעשו עד שרשות הטבע והגנים גידרה אותו לפני שנתיים-שלוש. אבל אם המחסום יועבר כפי שהרשויות הישראליות רוצות (סימן ה X הצהוב בתצלום), גישתם של תושבי ולאג'ה אל אדמותיהם תיחסם ורק ישראלים יוכלו להגיע אליהן.

כתבנו על הדברים בהרחבה בעבר. את תמצית הפרקים הקודמים נביא בסוף הרשימה הזו ואפשר לקרוא אותם בפירוט  כאן וכאן.

השקר הביטחוני

עד היום הרשויות הישראליות טענו שאין שום קשר בין העברת המחסום לגן הלאומי ולמעין ושהסיבה היחידה להעברתו היא הצורך למנוע בצורה יעילה יותר את כניסתם של פלסטינים לירושלים. כמו תמיד הקלף הביטחוני הוא קלף מנצח ובשמו נדחו הטענות של תושבי ולאג'ה נגד מניעת הגישה שלהם אל אדמותיהם. אלא שכעת המקומונים הירושלמים מביאים התבטאויות רשמיות של רשות הטבע והגנים, עיריית ירושלים והמשרד לענייני ירושלים שמוכיחות מעבר לכל ספק שמדובר בשקר.

אמנם גם בכתבה שנצטט ממנה הרשויות נתלות ב"סיבות ביטחוניות" אולם חשוב לשים לב על מה מדובר מדובר. במקום הסיבה שניתנה בעבר – מניעת כניסתם של פלסטינים לירושלים – הרשויות מודות כעת שהרצון הוא למנוע מפלסטינים להגיע למעיין שהוא חלק מאדמות ולאג'ה.

הרשויות מודות: העברת המחסום היא כדי להשתלט על מעין עין חניה והאשמות שסביבו

כך למשל תגובתה של רשות הטבע והגנים בכתבה במקומון מיינט : "לפי הנחיית גופי הביטחון על בסיס שיקולים ביטחוניים יש להעתיק את את המחסום הביטחוני סמוך יותר לגדר ההפרדה על מנת לאפשר את פתיחת האתר עין חניה לקליטת קהל".

לכו בעקבות הכסף

גם המשרד לענייני ירושלים מסביר בתגובתו שהעתקת המחסום היא חלק "מהפרויקט בעין חניה" ולא קשורה למניעת כניסתם של פלסטינים אל ירושלים. בנוסף, המשרד שופך אור על ההיבט התקציבי "משרד ירושלים הקצה באופן חריג 6 מיליון שקלים לטובת העתקת מחסום ואלג'ה הסמוך למעיין לפי דרישת המשטרה, לאחר שהמשטרה סירבה לממן את העתקת המחסום …. דרישות נוספות, ייקרו באופן משמעותי את עלות הפרויקט, ולמשרד ירושלים אין מקור תקציבי לכך. כדי למצוא פתרון הולם, … סוכם שעיריית ירושלים תפנה למשרד התחבורה, ולמשרדים רלוונטים אחרים כדי למצוא מקור תקציבי נוסף להשלמת הפרויקט".

תגובה זו מבהירה שהעברת המחסום נעשית לפי דרישת המשטרה ולא בגלל דרישת הצבא. נקודה זו חשובה שכן הצבא ולא המשטרה הוא הגוף שאחראי על מניעת הכניסה של תושבי השטחים לירושלים ועל המערך של המחסומים וגדר ההפרדה. מסתבר שמבחינת הצבא המחסום במיקומו הנוכחי מקיים את מטרתו ואין צורך להזיז אותו. ואילו הדרישה של המשטרה נוגעת לרצון להפוך את המעיין של ולאג'ה לאתר פעילות לישראלים.

גם ההיבט התקציבי מבהיר ענין זה. הרי לו העברת המחסום היתה משפרת את תפקודו ברור שהיתה זו האחריות של משרד הביטחון עתיר התקציבים לממן זאת. בפועל משרד הביטחון מסרב להעביר מימון שכן הוא אינו רואה בכך צורך. המשרד לענייני ירושלים הוא זה שהקצה מיליוני שקלים להעברת המחסום. אפילו כעת כשענייני תקציב מונעים את העברת המחסום משרד הביטחון מסרב לממן זאת והרשויות מקוות שהכסף יגיע ממשרד התחבורה. מה למשרד התחבורה ולמחסומים צבאיים?

זאב אלקין וניר ברקת בוחנים את אחת מבריכות עין ח'ניה בטקס "חניכת הגן הלאומי" שהתקיים בינואר 2018.

תגובתה של עיריית ירושלים מבהירה באופן סופי שההחלטה על העברת המחסום לא הגיעה מהצבא אלא מהמשטרה: "בשל דרישת משטרת ישראל להעתיק את מחסום עין יעל (מחסום ולאג'ה) לקצה הגבול המוניציפלי, לצרכי ביטחון המטיילים, העירייה והרשות לפיתוח ירושלים החלו בעבודות ההעתקה כנדרש".

כאמור, בעבר טענו עיריית ירושלים ורשות הטבע והגנים שהעברת המחסום אינה קשורה למעיין אלא שהצבא קבע שהדבר נדרש לצורך מניעת כניסתם של פלסטינים לירושלים . כך הם הצדיקו בוועדה המחוזית לתכנון ובניה את הבקשה שלהם להיתר בניה וזה מה שענו בתשובה לעתירה של תושבי ולאג'ה נגד העברת המחסום (עת"מ 35760-02-18). אלוף משנה עופר הינדי שאחראי על מערך גדר ההפרדה והמחסומים שכנע את שופט בית המשפט עודד שחם "שקיים צורך בטחוני חשוב, דחוף ומידי לשינוי מקומו של המחסום והיא צורך בטחוני של ממש". על סמך דבריו של הינדי  דחה השופט את העתירה.

תושבי ולאג'ה טענו כל העת שמדובר בשקר. הרי גדר ההפרדה נבנתה במכוון בתוואי שנועד לגזול מהם את אדמותיהם. במקום להרחיק מעט את הגדר מבתי הכפר הגדר נבנתה כמעט בצמוד לאזורי המגורים של הכפר כך שהיא חוצצת כיום בין תושבי ולאג'ה לאלף מאתיים דונם של אדמות מרעה וטראסות זיתים. בלב השטח הזה נמצא מעיין עין חניה שהוא חלק מרכזי במורשת של הכפר. במקביל לבניית גדר ההפרדה קידמו עיריית ירושלים ורשות הטבע והגנים את התכנית שבסופו של דבר הביאה להכרזת האדמות החקלאיות הללו כגן לאומי נחל רפאים. מסמכי התכנית אינם מזכירים במילה את בעלי הקרקע ומי שטיפחו את הטראסות היפהפיות שמהוות את ההצדקה להכרזת הגן הלאומי. במקום זאת התכנית קובעת ש"הגן הלאומי ישמש לרווחת תושבי ירושלים". העברת המחסום תשלים את המהלך הכפול הזה של חסימת גישתם של תושבי ולא'ה אל אדמותיהם וגזילתן לצורך אתר פיקניקים לישראלים.

קמפיין חדש להשתלטות על אדמות ולאג'ה

הסיבה לפרסום הכתבות בשבוע שעבר הוא קמפיין של תושבים מירושלים והתנחלויות גוש עציון בדרישה לפתוח את המעיין לישראלים. יוזמי הקמפיין לא נחרדים מהמחשבה שהם יבלו בפיקניקים על הטראסות היפות שתושבי ולאג'ה טיפחו בשעה שבעלי הקרקע יהיו מאה מטרים במעלה ההר מאחורי גדר ההפרדה ומנועים מלהגיע לאדמותיהם. כשמבינים שזו המשמעות של הלחץ שיוזמי הקמפיין מפעילים הדברים שהם אומרים בכתבה מקבלים טעם ציני ומר במיוחד.

כך אומר בעז הלה, תושב גילה (שחלקים ממנה בנויים על אדמות שהופקעו מולאג'ה): "הייתי רוצה להביא את הילדים שלי למקומות שבהם טיילתי בצעירותי וזו זכות לגיטימית של כל תושב. אני חושב שצריכים לפתוח את האתר ולאפשר לכל אחד להיכנס לשם … אנו קוראים [לראש העירייה] להשיב את האתר לידי הציבור". כל תושב, כל אחד עם ילדיו, הציבור – תושבי ולאג'ה אפילו לא נספרים.

בקרוב תתחיל עונת המסיק. אם הלחץ של בעז הלה וירון רוזנטל מכפר עציון יצליח זה עלול להיות המסיק האחרון שבו חקלאי ולאג'ה יצליחו להגיע לאדמותיהם.

העבודות להקמת המחסום החדש. הרשויות רבות ביניהן מי תממן את השלמתן.

העבודות להקמת המחסום החדש. הרשויות רבות ביניהן מי תממן את השלמתן.

 

16 תגובות ל-“הרשויות חושפות את הסיבה האמתית להעברת מחסום ולאג'ה

 1. פינגבק: הזמנה לימי מסיק בולאג'ה | ידידי אל-ולאג'ה

 2. פינגבק: פסטיבל בתים מבפנים מגיע לעין חניה – בואו נגיד להם לא! | ידידי אל-ולאג'ה

 3. פינגבק: סיכום הקמפיין המוצלח בעין חניה ו"גן לאומי נחל רפאים" | ידידי אל-ולאג'ה

 4. שלום, אני רוצה להבהיר את עמדותי.
  אני בעד לפתוח את המעיין לכל אדם. כמו שצוטט. והניסוח הוא מדויק ומכוון.
  לתפיסתי, הטבע צריך להיות פתוח ונגיש לכולם, ללא גדרות ומחסומים.
  ציינתי בכל ראיון שמאז ומעולם המעיין היה נקודת מפגש בין יהודים לערבים, והייתי רוצה שכך זה יישאר.
  אני נגד מניעת הגישה למעיין עבור תושבי הכפר וואלג'ה.
  לצערי כותבי הכתבה בחרו לייחס לי עמדות לא מוסריות ואני מצפה שהעניין יתוקן בהקדם

  • שלום בעז ותודה שאתה מגיב כאן.
   צר לנו אם נפגעת, אנחנו בטוחים שלא נעים לראות כיצד המעשים שלך עלולים לתרום לפגיעה קשה באלפי אנשים.
   למיטב הבנתנו אתה יזמת עצומה שנועדה להפעיל לחץ על הרשויות לפתוח את עין חניה. כתוצאה מכך המעיין אכן נפתח למשך שלושה ימים לישראלים. כחלק מפתיחת המעיין לישראלים הוצבו חיילי מג"ב כקילומטר מהמעיין ומנעו מעבר של פלסטינים. כך – בדיוק כפי שהתרענו – נמנעה הגישה של תושבי ולאג'ה ל 1,200 של אדמות חקלאיות וזאת בעיצומה של עונת המסיק. על זו התרעומת שלנו.
   למיטב ידיעתנו לא עשית דבר כדי למנוע את הנזק הזה.
   אם כן פעלת בנידון נשמח לתקן את הטקסט ולציין מה עשית כדי למנוע פגיעה מבעלי האדמות ותושבי הכפר.
   ואם לא פעלת, עדיין לא מאוחר. נשמח אם תעשה את מה שביכולתך כדי שתושבי ולאג'ה לא יגורשו מאדמותיהם לכשהמעיין יפתח שוב. אתה יכול למשל לפרסם עצומה בנושא בדיוק כפי שפרסמת עצומה שקראה לפתוח את המעיין.

 5. המעשים שלי דווקא תרמו מאוד: (1) המעיין היה סגור שנתיים, הן ליהודים והן לערבים; כעת יש תקווה לשינוי. (2) העניין הציבורי שהמאבק יצר העלה את הנושא לסדר היום וגרר שורה של כתבות בתקשורת.
  המציאות שהיתה בשלושת הימים לא מעניינת. השאלה מה יקרה באופן קבוע. נאמר לי במפורש מגורמים מוסמכים שבפתרון הקבע המעיין יהיה פתוח לתושבי הכפר.
  בכל מקרה, האמירה שאני מתעלם מתושבי הכפר היא מסולפת. אפשר להתווכח לגבי התוצאות, אבל הכוונה שלי היתה ברורה והיא לפתוח את המעיין לכולם. ממה שאתם כתבתם עולה ההיפך.
  אני מבין שנוח לכם להציג אותי באור מסוים, אבל לצערכם זה לא נכון ואתם חוטאים בהשמצה. אי אפשר להאשים אותי בדברים שאין לי שליטה עליהם. תפנו את הביקורת כלפי האחראים.

 6. בעז, אותנו דווקא מאוד מעניין שבסוכות המעיין נפתח לישראלים בלבד תוך סילוק פלסטינים מכל השטח שמסביב. כשאתה כותב "זה לא מעניין" אתה רק מחזק את הרושם השלילי של מעשיך.
  לטווח הארוך, ממה שאנחנו ביררנו הדברים הם הפוכים ממה שאתה אומר: כל הגורמים הרשמיים מסבירים שהמעיין יפתח רק אחרי שהמחסום יעבור למיקום שימנע גישת פלסטינים למעיין. זה גם מה שמופיע בכתבה שסוקרת את העצומה שפירסמת (יש קישור בטקסט למעלה).
  כלומר המשוואה ברורה: הרשויות הישראליות מתכוונות לפתוח את המעיין לישראלים בלבד ותוך חסימת הגישה של תושבי ולאג'ה לאדמותיהם.

  מה אתה מתכוון לעשות לגבי זה? להמשיך לדרוש שיפתחו את המעיין ולהתעלם מהמחיר שתושבי ולאג'ה ישלמו על כך? או שאולי תפעל להגן על אנשי ולאג'ה אפילו אם המחיר של זה הוא שהמחסום לא יעבור והמעיין ישאר סגור?

 7. א. ככל הידוע לי, פתרון הקבע יהיה שהגישה הרגלית תתאפשר לפלסטינים. המחסום חוסם רק כלי רכב.
  ב. אני באמת לא מבין למה לדעתכם עדיף להקפיא את המצב הנוכחי בו המעיין סגור, ולא לפעול לשינוי.
  ג. אם אכן המעיין ייפתח רק עבור ישראלים, אני מאמין שזה יפריע מאוד לישראלים רבים, מכל גווני החברה. תופתעו לגלות שהמציאות מורכבת. אני לא יודע לחזות איזו תגובה תהיה, ובוודאי שאני לא מרגיש צורך לספק לכם התחייבויות.
  ד. אני מציע לכם שוב להפנות את הביקורת כלפי האחראים. אם תגלו פחות עוינות ביחס לאזרחים אחרים, אולי תגלו מכנה משותף ותצליחו לקבל תמיכה והשפעה.

 8. א. חבל שאתה טומן את הראש בחול. זה הפתרון שלך? שאנשים – וילדיהם – ילכו קילומטרים ברגל למעיין? שלא לדבר על כך שאין דבר כזה מחסום שנותנים לפלסטינים לעבור בו.
  ב. את זה דווקא הסברנו ארוכות: במצב הנוכחי תושבי ולאג'ה יכולים להגיע לאדמות שמסביב למעיין. מדובר על 1,200 דונם של אדמות חקלאיות, למשל כרמי זיתים שמהם הם מתפרנסים. העברת המחסום תמנע את גישתם לא רק למעיין אלא גם לאדמות הללו. אתה קולט איזה נזק אדיר זה?כאמור, כתבנו את זה בצורה מפורטת ומאכזב שלא הצלחת להפנים זאת.
  ד. גם אנחנו מעדיפים לעבוד ביחד ולא להתנגח. מקווים שכעת אתה מבין יותר טוב את הבעיה שבפתיחת המעיין במתכונת שבה הרשויות מתכננות. נשמח אם תחליט לפעול כדי שזה לא יקרה.

 9. פינגבק: עומדים עם חקלאי ולאג'ה באדמות המאוימות – הזמנה ליום עבודה | ידידי אל-ולאג'ה

 10. פינגבק: ולאג'ה בתכנית טראמפ | ידידי אל-ולאג'ה

 11. שימו לב שהקו הירוק – קו שביתת הנשק 1949 – משורטט כך שעין ח'ניה בתחומי ישראל. המחסום החדש נאמן יותר לקווי שביתת הנשק מאשר המחסום הנוכחי.

  • כשישראלים רוצים לבנות התנחלויות ולהשתלט על שטחים אז הקו הירוק לא חשוב אבל כדי למנוע גישה של פלסטינים למעיין שבאדמותיהם אז פתאום "נאמנים לקווי שביתת הנשק"?.
   מה גם שכמו שהסברנו כאן בפרטי פרטים הזזת המחסום תמנע גישה של תושבי ולאג'ה לשטחים חקלאיים נרחבים שכולם מעבר לקו הירוק

 12. פינגבק: לקראת הפתיחה של עין חניה – הריסה רחבת היקף של עיריית ירושלים באזור המעיין | ידידי אל-ולאג'ה

 13. פינגבק: התנחלות חדשה מאיימת לנתק סופית את הכפר ולאג'ה מהגדה - שיחה מקומית

 14. פינגבק: תירמו כדי לאפשר את החריש באדמות המאוימות של ולאג'ה | ידידי אל-ולאג'ה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s