תכנית להתנחלות חדשה על הדופן המערבי של ולאג'ה

ב-22 בספטמבר עקרו כוחות של הצבא כרם של כ-200 זיתים ועצי פרי נוספים  באדמות החקלאיות של ולאג'ה. מדובר על האזור הדרומי של הכפר שלא סופח לירושלים כלומר נמצא בשטחי הגדה המערבית, מוגדר כשטח C  ונמצא תחת סמכות הצבא. כבר שנים רבות שהמדינה הורסת בתים ופוגעת במטעים בחלקים של ולאג'ה שסופחו לירושלים. מהאנשים שמתגוררים ומעבדים אדמות בחלק הלא מסופח נחסכו הצרות הללו.

מדוע אם כן השינוי?

הכרם שנעקר נמצא באזור שישראל מתכננת להקים בו התנחלות חדשה.
כבר שנתיים שאנחנו יודעים על התכנית הזו אולם עד כה המנהל האזרחי לא קידם אותה. כעת המצב השתנה ובחודשים אלו המדינה דנה בתכנית מספר פעמים.

ולאג'ה נמצאת בדיוק מעבר לקו הירוק בחלק הדרומי של מזרח ירושלים. קו הסיפוח של 1967 עובר באמצע הכפר. חלקו הצפוני של ולאג'ה סופח לירושלים בעוד שחלקו הדרומי נותר תחת השלטון הצבאי בגדה המערבית. התנחלות הר גילה נבנתה בצמוד לכפר מדרום על קרקעות שהופקעו מולאג'ה ומבית ג'אלה. בסגול מסומן תחום השיפוט של ההתנחלות שגדול בהרבה משטחה הבנוי. בשנת 2010 החלה להיבנות גדר ההפרדה בצמוד לבתי הכפר. הגדר מקיפה את הכפר משלושה כיוונים כשרק צידו המערבי נותר פתוח. שם מתוכננת להיבנות התנחלות חדשה שהמדינה מציגה כהרחבה של הר גילה.

מדובר על הצד המערבי של ולאג'ה. שטח פתוח שחלקו גם מעובד. הכתמים הסגולים במפה מסמנים את תחום השיפוט של התנחלות הר גילה אשר נקבע בצו צבאי על אדמות ולאג'ה בלי שלתושבים יש אפשרות למנוע זאת. התנחלות הר גילה בנויה מדרום לכפר על אדמות שהופקעו מולאג'ה ומבית ג'אלה. יש בה כיום כ-400 יחידות דיור. הכתם הסגול שממערב לולאג'ה הוכלל בתחום השיפוט של ההתנחלות והוא גדול בהרבה משטחה הבנוי. אין לו שום קשר תפקודי להתנחלות. יש בו כמה בתים של תושבי ולאג'ה, אדמות מרעה וכרמים של הכפר. הפער הזה בין השטח הבנוי של ההתנחלות לתחום השיפוט שלה אינו ייחודי להר גילה והוא מאפשר לישראל לבנות עוד ועוד התנחלויות תוך שהיא מציגה זאת כהרחבה של התנחלויות קיימות.

התכנית החדשה היא ל-570 דירות ב"כתם הסגול" שממערב לולאג'ה. בשבוע שעבר פרסם ראש הממשלה נתניהו הודעה שהמנהל האזרחי יקדם בקרוב תכניות לאלפי יחידות דיור בהתנחלויות. אחת התכניות שמוזכרות בהודעה היא לאותן 570 דירות בהר גילה והדיון יתקיים ב-14 באוקטובר.

כשמחליטים להוסיף להתנחלות של 400 דירות עוד 570 דירות ברור שלא מדובר בהרחבה כתוצאה מהתפתחות טבעית בגלל צורך אמתי של תושבי המקום. שימו לב שגם מבחינה גיאוגרפית זו לא תהיה התרחבות פיזית של הר גילה אלא בעצם התנחלות נפרדת: הר גילה נמצאת מצד אחד של ולאג'ה וההתנחלות החדשה מצידה השני. ביחד הן סוגרות על הכפר.

נזכיר שהמדינה בנתה את גדר ההפרדה בכוונה כך שהיא נצמדת אל בתי ולאג'ה ומקיפה את הכפר משלושה כיוונים. רק ממערב נותרה ולאג'ה פתוחה. ההתנחלות החדשה תשלים אם כן את הפיכתה של ולאג'ה למובלעת המוקפת מכל עבר: מנותקת מבית ג'אלה הסמוכה אליה, מהכפר בתיר שאדמותיו החקלאיות נושקות לשל ולאג'ה ומכל מרחב בית לחם שאליו היא שייכת ותושביה תלויים בו לצרכי היומיום שלהם. הקפת הכפר מכל עבר גם תותיר אותו ללא עתודת קרקע להתפתחות עתידית.

בולאג'ה עצמה כידוע המדינה מסרבת לאשר תכנית מתאר ועשרות רבות של בתים מאויימים בהריסה. זאת בתירוץ של ערכי טבע. אבל בשביל ישראלים המדינה דווקא ממהרת לבנות על אותן קרקעות ואותו טבע.

התכנית להתנחלות החדשה מתקדמת ועבור תושבי ולאג'ה מדובר באיום קיומי שמתווסף לגדר ההפרדה, ההשתלטות על אדמותיהם והפיכתם לגן לאומי והריסות הבתים. יקח עוד זמן עד שהתכנית תאושר ובדרך אפשר יהיה לפעול כדי לנסות לעצור אותה. אנחנו כמובן נעדכן בבוא העת.

בינתיים נחזור אל המשפחה שהכרם שלה נעקר. פגשנו את הילדים של בעל הכרם והם סיפרו לנו שהמשפחה רכשה עשרות דונמים מקרובים ונטעה את הכרם שבו היו למעלה מ-200 עצי זית, שזיף ותאנה לפני שנים ספורות.

מהכרם לא נשאר דבר זולת אדמה הפוכה וסימני הזחלים של הבולדוזרים.

כאמור באזור הזה של ולאג'ה כבר שנים רבות שלא היו פעולות הריסה של המדינה. קרוב לוודאי שקידום התכנית להתנחלות הוא זה שהביא עימו את הפעולה לעקירת העצים. ולכן תושבי ולאג'ה עלולים לסבול בקרוב מפעולות הרס נוספות.

אבל מה איפשר למדינה לעקור את הכרם? המדינה הכריזה על שטחים נרחבים בולאג'ה כאדמות מדינה, כלומר המדינה אינה מכירה בבעלותם של תושבי הכפר על אדמות אלו והכרם של המשפחה בכללם. כך, הכרם שהמשפחה נטעה מוגדר בידי המדינה כ"פלישה" וזו ההצדקה לעקירתו.

מדובר בתופעה רחבת היקף שבה המדינה אינה מכירה בבעלות פלסטינית על קרקעות פרטיות. בשנים האחרונות המדינה גם משקיעה תקציבים גדולים על מנת  לאתר ולהשמיד פעילות פלסטינית חקלאית בשטחים שהיא הגדירה כאדמות מדינה. הארגונים "חקל" ו"כרם נבות" פרסמו על כך דוח מקיף השנה. ולאג'ה אם כן לא סובלת לבד תחת הכיבוש. אבל זו לחלוטין אינה נחמה.

תגובה אחת ל-“תכנית להתנחלות חדשה על הדופן המערבי של ולאג'ה

  1. פינגבק: לרגל פתיחת עין ח'ניה – מה המצב בשטחים החקלאיים של ולאג'ה אחרי שרשות הטבע והגנים הפכה אותם לגן לאומי? | ידידי אל-ולאג'ה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s