סיכום החריש בצד הישראלי של גדר ההפרדה

חלק מהטראסות של ולאג'ה

כשפרסמנו את הבקשה לתרומות לצורך מימון החריש בולאג'ה המטרות שלנו היו צנועות מאוד. בפועל מה שהתרחש – החל מההיענות ומתן התרומות, דרך ההתלהבות שהתעוררה בכפר מהאפשרות לחרוש מתח לגדר ההפרדה ועד למה שהתאפשר בימי החריש עצמם – היה מעל ומעבר לציפיות שלנו. על כך אנחנו רוצים לספר כאן.

נזכיר שהשילוב בין הקושי להגיע לאדמות בגלל גדר ההפרדה והמעצרים ושאר התנכלויות שחקלאים שבכל זאת עושים זאת מסתכנים בהם הביאו לכך שרוב בעלי האדמות ממעטים לפקוד אותן וכבר שנים שכרמים רבים אינם זוכים לטיפול נאות. כדי לשנות את זה רצינו לממן חריש בשטחים החקלאיים המאויימים של ולאג'ה.

קיווינו לגייס כ-4,000 שקלים. לשמחתנו ההיענות שלכם/ן לקריאה שלנו היתה נהדרת – בלי להתאמץ גייסנו יותר מכפליים מהסכום. תודה מקרב לב לכל התורמים והתורמות.

עד לאחרונה האנשים בכפר היו מסויגים מהרעיון של מימון החריש ולכן בשנים קודמות לא ניסינו לעשות את זה. השנה הבנו שכמה משפחות כן מעוניינות בכך. ציפינו להצליח לעזור לשלוש או ארבע משפחות והמטרה הצנועה הזו היתה מבחינתנו שינוי חשוב לאור החששות והקשיים מהשנים הקודמות. אלא שכשהחלו התיאומים מול המשפחות הראשונות השמועה על האפשרות לחרוש באדמות שמצידה הישראלי של הגדר פשטה בכפר כאש בשדה קוצים. עוד ועוד משפחות פנו ורצו להשתתף. לשמחתנו הרבה הצלחנו לחרוש אצל יותר מעשרים משפחות ולו היה לנו עוד זמן וכסף היינו יכולים לסייע אפילו למספר גדול יותר.

כרמים של ולאג'ה מתחת לגדר ההפרדה. בתי הכפר נמצאים מעל הגדר (הגבעה מסתירה אותם)

כרם שנחרש. גדר ההפרדה נמצאת מאחורי העצים במעלה הגבעה.

תורמות שרצו בכך הצטרפו לחלק מימי החריש. בשביל חלקן זו היתה הפעם הראשונה שהגיעו לכפר. אין כמו לשבת בטראסות החקלאיות בשביל להתחבר לולאג'ה ואנשיה. זו היתה תוצאה מיטיבה שנוספה על המטרה שהגדרנו מראש לטפל בכרמים שהוזנחו. והיו פירות נוספים שגם אותם לא צפינו מראש.

ימי החריש איפשרו לנו להכיר חקלאים שטרם פגשנו. חלק מהם הצביעו על צרכים נוספים – גיזום צמחיה או טיפול בטראסה שאחרי כמה שנים של חוסר טיפול מתחילה להתמוטט. כך עלו רעיונות להמשך עבודה לאורך השנה ואנחנו מצפים לימי העבודה הקרובים שבהם נחזור לעבוד איתם.

החריש בולאג'ה עדיין נעשה בפרד. בכלל, החקלאות בכפר ממשיכה רובה ככולה בדרכים המסורתיות וכמעט אינה נסמכת על מיכון. חריש בפרד הוא עבודה קשה. החורש מאמץ את זרועותיו לכוון את המחרשה תלם ארוך אחרי תלם ארוך. לעתים הוא נאלץ לדרבן את הפרד שמשום מה מעדיף לעצור. פעמים אחרות הוא צריך למהר ולהחיש את צעדיו בעקבות הפרד שחורש קדימה בקצב מהיר. כך מהשעות המוקדמות של הבוקר ועד אחר הצהרים. לשבת באוויר הנעים של ולאג'ה ולראות את עמל החרישה הבהיר לנו שוב עד כמה חזקים הם אנשי ולאג'ה. חזקים פיזית ולא פחות מכך באישיות שלהם. כמובן שגם עבור הפרד זו עבודה קשה. חיש מהר הוא מתכסה בזיעה ולעתים הזבובים רוחשים סביבו – היו שהעירו לנו במדיה החברתית על הניצול של בעלי החיים.

החריש הוא דוגמא נפלאה לתרבות החקלאית שמשתמרת בולאג'ה. כן, תרבות זו ממש המילה. תרבות עתיקה שיש בה יופי, חכמה וערכים קהילתיים יקרי ערך. קהילת ולאג'ה מצליחה לשמר את המורשת החקלאית הזו אפילו אחרי הנכבה בה אבדו רוב שטחי הכפר וגם אחרי המכות שישראל מנחיתה על הכפר בשנים האחרונות. מעשי הנישול של ישראל הפכו את התרבות הזו לשברירית ותהליכי המודרניזציה מסכנים את המשך קיומה. במהלך ימי החריש הבנו שוב שלצד הפגיעה הקשה בתושבי ולאג'ה מה שישראל מעוללת שם הוא הכחדה של תרבות.

אין לנו אשליה שאנחנו יכולים לגבור על כוחה של המדינה. אבל בינתיים לדברים הקטנים שאנחנו עושים כן יש משמעות. חלק מהכרמים בהם התקיים החריש נמצאים ממש ליד גדר ההפרדה היכן שהחקלאים הכי חוששים לעבוד בגלל שהם חשופים במיוחד לפטרולים של משמר הגבול שעלולים להתנכל אליהם. היה מאוד מרגש לקבל תמונות של משפחה – הורים וילדים – שבזמן החריש ירדה אל הכרם שלה כדי לעשות "על האש". שנים שדבר כזה לא קרה.

חריש בסמיכות לגדר ההפרדה

השבועות הארוכים ללא גשם העניקו לחקלאים זמן לחרוש עוד ועוד כרמים. להערכתם הצלחנו לסייע בחריש של כארבעים דונם. כשתהיה הפוגה בגשם יתקיימו עוד כמה ימי חריש. בקרוב ננצל את התרומות שגייסנו עד תום אבל כמובן שתמיד יש המשך לעשיה. היופי של הטראסות של ולאג'ה והחיבורים שנוצרו בימי החריש נותנים לנו את ההשראה והמוטיבציה לשם כך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s